вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Доделување на Национална награда за општествена одговорност

nagrada-500

Последни вести

Во Скопје денеска ќе биде доделена Националната награда за најдобри општествено одговорни практики за 2013 година во организација на Националното Координативно тело за општествена одговорност на претпријатијата и Министерството за економија.

Националната награда за најдобри општествено одговорни практики на претпријатијата се доделува седма година по ред, започнувајќи од 2008 година.

Годинава конкурсот за доделување награди за најдобри општествено одговорни практики на македонските претпријатија траеше од 24 март до 21 мај годинава и конкурираа 38 претпријатија со 56 проекти во неколку категории.

Во изминатите години, македонските претпријатија пријавија 408 добри општествено одговорни практики, со кои ја покажаа својата грижа за општеството и животната средина.

Цел на доделувањето на наградата е да промовира позитивни практики на општествено одговорно делување и притоа да инспирира на воведување и понатамошно унапредување на општествената одговорност кај претпријатијата во Македонија.

Кои компании ќе бидат избрани одлучуваше стручна жири комисија составени од претставници на јавниот и граѓанскиот сектор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести