среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Додиќ: Нема да има Дејтон 2

milorad-dodik

Поврзани вести

Нема да има никаков Дејтон 2, ниту тој може да биде организиран во постоечката консталација на меѓународните односи, порачува претседателот на Република Српска, Милорад Додиќ.

Додиќ ваква изјава дава по иницијативата на поранешниот претседател на Хрватска Стјепан Месиќ за потреба од одржување на нова меѓународна конференција Дејтон 2.

Претседателот на Република Српска смета дека Дејтонскиот мировен договор е меѓународен договор што мора се почитува, а не слободно да се толкува.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести