вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Договор меѓу Киев и ЕУ можеби на 21-ви март

Ukraine

Поврзани вести

Украинскиот премиер, Арсениј Јаценјук, изјавил дека политичкиот дел од Договорот за асоцијација меѓу Украина и Европската унија би можел да биде потпиша на 21-ви март.

„Разговарав со претседателот на Советот на ЕУ, Херман ван Ромпуј. Тој рече дека земјите членки на ЕУ се подготвени на 21-ви март да одржат самит за потпишување на политичкиот дел од Договорот за асоцијација“, рекол Јаценјук.

Претходно, полскиот премиер, Доналд Туск, и германската канцеларка, Ангела Меркел, исто така, соопштиле дека планираат следната недела да го потпишат тој договор.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести