вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Договор за банкарска унија следната недела

Уште неколку детали ги делат министрите за финансии од земјите членки на Европската унија до формирање на банкарската унија

evropsko zname

Поврзани вести

Министрите за финансии на земјите членки на Европската унија оствариле голем напредок кон основање на банкарска унија, но е потребно на уште еден состанок да се разгледаат и да се прецизираат последните детали.

„Поминавме голем пат и сега е важно да постигнеме договор до крајот на годината. Сите се сложивме со тоа дека земјите членки мора да проверат уште неколку важни работи, и дека е потребно да се разработат прецизни детали за да може следната недела да го постигнеме конечниот политички договор“, рекол германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле, по 14-часовните преговори.

Според него, министрите би требало да се сретнат следната недела, односно еден ден пред одржување на дводневниот самит на лидерите на ЕУ кои ќе се обидат да постигнат конечен договор за тоа прашање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести