сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Договор за пониски цени во роаминг во регионот

mobilePhone_2414866b

Поврзани вести

Спогодба за намалување на цените на услугите во роамингот во јавните мобилни комуникациски мрежи денеска ќе биде потпишан од Македонија, Црна Гора, Србија и Босна и Херцеговина во Будва.

Министерката за информатичко општество и администрација, Марта Арсовска Томовска, ќе ја потпише спогодбата во име на македонската влада.

Според најавите, спогодбата треба да овозможи неколкукратно намалување на цените на разговорите, СМС и интернет услугите преку мобилните телефони. Тоа воедно е прв чекор за целосно укинување на роамингот при разговори помеѓу петте држави од регионот.

За примена на спогодбата чија содржина ја договараа на средба пред еден месец регулаторните тела, се неопходни законски измени. Надлежните министерства на земјите потписнички на договорот во рок од 30 дена треба да почнат процедура за дополнување на законот за електронски комуникации, со што цените за услугата ќе се регулираат на реципрочна основа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести