петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

„Дојче банка“ треба да плати казна од 1,4 милијарди евра

Казна од 1,4 милијарди евра за најголемата банка во Германија.

dojce banka

Поврзани вести

Најголемата германска банка, „Дојче банка“ ќе плати 1,4 милијарди евра по завршување на парница поврзана со продажба на второстепени хипотекарни кредити во САД.

„Дојче банка постигна договор со американската Федерална станбена финансиска агенција за ставање крај на парничната постапка поврзана со продажбата на хипотекарните кредити“, се наведува во соопштението на германската банка и се додава дека банката се согласила да плати 1,4 милијарди евра.

„Дојче банка“ е една од 17-те финансиски институции против кои Федералната агенција поднела тужба, со обвинение дека меѓу 2005-та и 2007-ма година, не давале реална слика за одредени хипотекарни обврзници продадени на хипотекарните компании „Фени меј“ и „Фреди Мек“.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести