вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дојран рамо до рамо со големите европски дестинации

Дојран ќе го добие првиот Cable – wake парк.

dojran

Поврзани вести

Општина Дојран и општина Кукуш од Грција во соработка со фондација Хуманополис за аплицираниот проект вреден 800.000 евра,  добија зелено светло од  Делегацијата на Европската комисија за имплементација.

Регионалниот развоен проект ќе вклучува изградба на првиот и единствен cable-wake парк во регионот токму на Дојранското езеро, што ќе го доближи Дојран рамо до рамо со големите европски и туристички дестинации.

Cable-wake паркот претставува парк за скијање на вода и алтернативни адреналински спортови, исклучително популарни низ Европа и САД. Општина Дојран како свесна општина за многуте можности за развој, продолжува со понатамошна успешна европска и регионална интеграција на Македонија како земја кандидат за членство во Европската Унија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести