недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Дојранчани затаиле данок вреден над осум милиони денари

denari netpres

Поврзани вести

Двајца дојранчани, инаку управители на акционерското друштво „Дојран“ го оштетиле буџетот за над осум милиони денари, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Педесет и петгодишниот К.К. од селото Николиќ во Стар Дојран и една година постариот В.Т. од Нов Дојран, управители на акционерското друштво „Дојран“, во период од 2009-та до 2012-та година давале лажни податоци за приходите на фирмата, по што одбегнувале да плаќаат данок на додадена вредност, персонален и данок на добивка.

Со нивните дејствија тие и’ направиле штета на државата во висина од осум милиони 190 илјади и 698 денари.

Полицијата против нив поднесе кривична пријава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести