петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Доколку Каталонија се отцепи, Барса ќе биде исфрлена од лигата

Каталонија се подготвува за референдум кој ќе се одржи на 14-ти ноември оваа година, а покрај кампањата „ЗА“ тргна и кампањата „ПРОТИВ“. Ова се однесува пред се за фудбалската јавност, а се потенцира дека Барселона и Еспањол ќе мора да ја напуштат Примера доколку Каталонија се отцепи од Шпанија.

barsa-500

Последни вести

Доколку Каталонија биде самостојна, тогаш Барселона и Еспањол не би можеле да се натпреваруваат во шпанската Примера.

Каталонија се подготвува за референдум кој ќе се одржи на 14-ти ноември оваа година, а покрај кампањата „ЗА“ тргна и кампањата „ПРОТИВ“. Ова се однесува пред се за фудбалската јавност, а се потенцира дека Барселона и Еспањол ќе мора да ја напуштат Примера доколку Каталонија се отцепи од Шпанија.

-Ако Каталонија стане самостојна, тогаш Барселона и Еспањол нема да можат да играат во шпанската лига. Би морале да го менуваме Законот за спорт, изјави првиот човек на лигата Хавиер Тебес.

Со оваа негова изјава тој практично му се закани на раководството на Барселона, бидејќи како што е познато овој клуб отворено се залага за отцепување на Каталонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести