среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

„Доктор пропаст“: Биткоинот нов канал за криминал

Биткоинот може да биде мета на голем број хакери

bitkoin

Последни вести

Економистот Нуриел Рубини оценил дека биткоинот нема иднина како валута, бидејќи е создадена вештачки да функционира по принципите на пирамидалните измами.

„Биткоинот не е нова валута, туку нов канал за криминални активности, посебно доколку во предвид се земе ризикот од хакери“, рекол Рубини, кој не верува дека вештачката валута некогаш ќе може да се користи како реалните.

Биткоинот, како што вели тој, нема вистинска вредност и е подложен на големи флуктуации. Само од ноември загубил околу 50 отсто од вредноста.

Рубини, инаку, е познат под прекарот „Доктор Пропаст“ поради своите постојани негативни прогнози.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести