петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ФОТО: „Доктор смрт“ на „Фејсбук“ се фалел со своите злосторства

doktorsmrt1

Последни вести

Турскиот лекар Јусуф Сомнез, кого медиумите го нарекоа „доктор смрт“ и „балканскиот касап“, бидејќи им вадел органи на киднапираните Срби во Косово и Метохија во 1999 година, не само што не се кае, туку со своите злосторства се фали на сцоијалните мрежи, пишува српскиот весник „Курир“, пренесува Нетпрес.

Сомнез, по кого веќе со години Интерпол има распишано потерница, за време додека е во бегство е активен на Фејсбук, каде редовно споделува новинарски текстови за него и за неговите злосторства, во кои е означен како „доктор смрт“.

doktorsmrt

Лоциран во Амстердам

Српскиот весникот успеал да дојде и до фотографија од Сомнез, снимена неодамна. „Курир“ ексклузивно објави пред три дена дека „доктор смрт“ е лоциран во Амстердам, Холандија, по што Еулекс го „кренал Интерпол на нозе“ и холандската полиција тргнала во потрага по него. Повикувајќи се на сопствени неофицијални извори, весникот пишува дека холандската полиција го држи на око Сомнез и се очекува тој да биде уапсен во следните неколку дена, по што треба да им биде испорачан на косовските власти.

– Таму се водеше постапка против него. Тој во случајот „Медикус“, кој опфаќа нелегална трговија со човечки органи, е првообвинет, изјавил за „Курир“ неименуван извор, и дополнил дека нема никаква правна основа „доктор смрт“ да и’ биде испорачан на Турција, бидејќи таа држава и воопшто не го бара.

-Напротив, тој побегна во Турција од Јужна Африка, каде направи болница за трансплантација на органи.

Крвав до лактите

Во случајот „Медикус“, косовскиот суд осудил пет лица досега, додека на Јусуф Сомнез и на Моше Харел им се судело во отсуство. Тој бил уапсен во Истанбул, во јануари 2011 година, но по сослушувањето бил ослободен. Според исказ на заштитен сведок-соработник, Сомнез учествувал во трансплантација на органи од киднапирани Срби, Роми, и недоволно лојални Албанци. Својата дејност ја објавувал во т.т. Жолта куќа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести