петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 44

Доктори на науки переле пари за Шариќ

darko saric sudenje

Поврзани вести

Дарко Шариќ денеска би требало да се изјасни за второто обвинение кое што го товари дека испрал и во српската економија уфрлил најмалку 20 милиони евра заработени преку трговија на кокаин.

Обвинителството тврди дека Шариќ за оваа работа ангажирал правни и економски експерти кои имале задача да го осмислат начинот како огромните износи на нечисти пари да се прелеат во легални текови.

Во овој тим се нашле голем број на луѓе со факултетска диплома, од кои двајца носеле и титула доктор на науки. Станува збор за Срѓан Петровиќ, принуден управник на „Металс банка“, и Предраг Милосављевиќ, кој работел во Народна банка на Србија. Првиот склучил договор за признавање на вината, а другиот денеска ќе се најде покрај Шариќ на обвинителна клупа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести