сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Докторите – интернисти со најмногу реализирани прегледи во рамки на ЗД Скопје месецов

doktoripregled

Последни вести

Според податоците од националниот систем за електронски евиденции во здравството, МојТермин, д-р Бранко Алексов од одделот за интерна медицина при Поликлиника Букурешт – Здравствен дом Скопје, реализирал 434 прегледи од почетокот на месец октомври досега, односно има најмногу реализирани амбулантски прегледи од сите доктори од овој Здравствен дом, во овој период.

Наредни на листата со најголем број реализирани амбулантски прегледи во текот на месец октомври (над 300 прегледи), се и други тројца доктори-интернисти, меѓу кои: д-р Јелка Дамеска од Поликлиника Букурешт – 338 прегледи, д-р Славица Лакинска од Поликлиника Јане Сандански – 324 прегледи и д-р Никола Стојановски од Поликлиника Јане Сандански – 305 прегледи.

Во ЗД Скопје во текот на месецов меѓу 200 и 300 амбулантски прегледи реализирале вкупно 30 доктори од повеќе различни специјалности, меѓу кои: оториноларингологија, офталмологија, дерматовенерологија, ортопедија, физикална и рехабилитациона медицина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести