вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Докторите на Баерн си поднесоа колективна оставка

mueller-wohlfahrt-600

Последни вести

По речиси 40 години поминати во Баерн Минхен, д-р Ханс-Вилхем Милер Волфарт си поднесе оставка. Според информациите на германските медиуми, причина за неговото заминување е обвинувањето на Пеп Гвардиола дека тој и остатокот од медицинскиот тим се виновни за поразот во ЛШ од Порто (1-3).

72- годишниот доктор пред заминувањето соопшти дека го напушта клубот поради „нарушување на довербата“ меѓу двете страни.

Медиумите потенцираат дека Гвардиола и Волфарт веќе извесен период имале посериозни несогласувања околу начинот на лекување на повредените играчи.

Покрај Волфарт од Баерн си заминуваат и неговите соработници Питер Уеблакер, Луц Хансел и синот Килиан.

Волфарт во својата кариера има работено со врвни светски спортски меѓу кои се светскиот рекордер во спринт Усеин Болт, тенисерот Борис Бекер и фудбалската репрезентација на Германија.

Најчитани вести