среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Докторите во Атина загрижени поради загадениот воздух

Атина, како и многу други европски градови, се соочува ссо високо ниво на загаденост на воздухот

smog-athens

Поврзани вести

Медицинската асоцијација на Атина изрази загриженост поради високите нивоа на смог во најголемите грчки градови, објави Greece reporter.

Докторите ги предупредуваат граѓаните да го ограничат користењето на камините, особено кога временските услови се такви што смогот не може лесно да исчезне.

Неодамнешни мерења покажале дека нивоата на загаденост на воздухот се искачиле на загрижувачко ниво во некои делови од Атина, Солун, Патра и Волос.

Асоцијацијата ја повика владата да изнајде нови мерки за да се справи со прекумерната употреба на греење на камини, како резултат на неможноста на граѓаните да си дозволат други видови за загревање на домовите.

Во неделата, властите ги предупредија постарите граѓаните и лицата кои боледуваат од астма за високото ниво на загадување.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести