среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Докторка од Клиниката за радиотерапија со најмногу прегледи во октомври

doktori-plagijatori-aleksa-andrejevic-sasa-cvetkovic-ukrali-naucni-rad-vanr-1328585176-119529

Последни вести

Докторка од Клиниката за радиотерапија и онкологија со најмногу прегледани пациенти во месец октомври на ниво на РМ, соопштуваат од министерството за здравство.

На ниво на Република Македонија, најмногу амбулантски прегледи од почетокот на месец октомври, досега, реализирала д-р Славица Вељановска, на одделот за радиотерапија, при Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија. Д-р Вељановска прегледала вкупно 438 пациенти од почетокот на месецов.

Други доктори кои во истиот период прегледале над 400 пациенти, се следните: д-р Бранко Алексов, интернист од Поликлиника Букурешт–Здравствен дом Скопје, д-р Тошо Плашески–ендокринолог од Универзитетската клиника за ендокринологија, и д-р Ана Михајловска–Рендевска, радиолог од Универзитетската клиника за радиологија.

На ниво на Република Македонија, вкупно 30 доктори од почетокот на месец октомври реализирале над 300 амбулантски прегледи, во различни области, меѓу кои: трансфузиона медицина, дерматовенерологија, офталмологија, радиологија, ортопедија, физикална и рехабилитациона медицина, интерна медицина, урологија, радиотерапија, и оториноларингологија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести