понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Долга колона камиони на Табановце поради проблеми на српската страна

Поради проблеми на српската страна од граничниот премин Табановце, има долга колона од тешки товарни возила и нивното поминување на границата се одвива многу бавно. Нема застој во сообраќајот за патничките возила.

amsm

Поврзани вести

Сообраќајот на сите државни патишта во републиката се одвива по претежно суви и чисти коловози. Поради ниските температури можна е појава на голомразица на повисоките и осојничави места.

Поради појава на магла е забележана намалена видливост во Кичево до 60 метри и во Градско до 30 метри.

АМСМ препорачува внимателно управување со возилата и почитување на поставената патна и сообраќајна сигнализација. Особено да се внимава на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Берово – Виница, каде е можна почеста појава на одрони.

Од 15-ти ноември започна законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март следната година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести