Спорт

Долгополов го елиминира Надал од Индијан Велс

Долгополов го елиминира Надал од Индијан Велс

Украинскиот тенисер Александар Долгополов го направи најголемото изненадување во 3. Коло на мастерс тенискиот турнир во Индијан Велс.

Тој го елиминираше бранителот на титулата Шпанецот Рафаел Надал со со 6:3,3:6,7:6.

Од првиот поен на мечот се виде дека Украинецот е решен да ја забележи првата победа во шестиот меѓусебен меч со шпанскиот тенисер и да закаже дуел со Италијанецот Фабио Фоњини во наредното коло од турнирот