среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Долго трае привлекувањето странски инвестиции: За некои од нив преговарано и над пет години

gruevski janko

Поврзани вести

Процесот на привлекување странски инвестиции е долготраен, па за некои од нив се потрошени и над пет години, рече вечерва премиерот Никола Груевски во гостувањето во емисијата „Јади бурек“.

Инвестицијата во Кичево, на компанијата КСС, која што отвора илјада работни места, преговорите траеја пет ипол години.

„Мизо си ја фати работата на крај на 2008, почеток на 2009. До сега се занимавал со нив. Не само со нив, но пет ипол години работи си нив за да ги убеди да дојдат. Затоа на почетокот имаше критики во првата и втората година, зошто ни е Веле Самак, зошто ни е овој, оној… Не е само дека државата дава пари, луѓето работат“, рече Груевски, нагласувајќи дека за оваа работа е потребен поголем временски период за да се дадат резултатите.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести