сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Долговите на земјите од евро зоната се’ уште над лимитот

Во третиот квартал од 2012-та година, јавниот долг на евро зоната изнесува 90 отсто од вредноста на БДП.

g_evro

Поврзани вести

Нивото на јавниот долг во земјите од евро зоната е намален во третиот квартал прв пат од 2007-ма година, но и понатаму е над лимитот на ЕУ.

Вкупниот долг на 17-те земји кои тогаш ја сочинуваат евро зоната изнесувал 92,7 отсто од нивниот бруто домашен производ (БДП), во однос на 93,4 отсто од претходното тримесечје, наведува Европскиот завод за статистика.

Лимитот на јавниот долг на ЕУ изнесува 60 отсто од вредноста на БДП, но многу членки на Унијата ја надминале, посебно кога земјите се задолжувале за да финансираат економски стимулации или пополнување на буџетските дупки во текот на должничката криза.

Земјите со најголем јавен долг на крајот на минатогодишниот трет квартал се Грција со 171,8 отсто, Италија со 132,9 отсто, Португалија со 128,7 отсто и Ирска со 124,8 отсто. 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести