петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДОМ ја поддржува кандидатурата на Ѓорге Иванов

DOM500

Поврзани вести

Демократската обнова на Македонија ја поддржува кандидатурата на Ѓорге Иванов за претседателски кандидат, одлучи Централниот одбор на партијата на денешната седница.

„Во изминатиот петгодишен период тој покажа одговорен и посветен однос кон државните работи и нашата поддршка се базира на тоа“, изјави претседателката на ДОМ Лилјана Поповска.

Партијата, додаде таа, дебатира и за настапот на предвремените парламентарните избори.

„Продолжуваат консултациите со општинските организации и во најкраток период ќе ги заокружиме, а на следен Централен одбор ќе ја донесеме конечната одлука за настап. Појдовна точка за нашата одлука е потребата за појак глас на зелените во македонскиот Парламент“, изјави Поповска.

Според Поповска, 25.000 гласови добиени на локалните избори се голема обврска за партијата да го засили зелениот глас во Собранието.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести