сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДОМ поднесе кривична против „Макстил“ и „Југохром“

Во текот на денешниот ден ДОМ најави дека ќе поднесе кривична пријава и против фабриката „Југохром“.

liljana_popovska

Последни вести

Партијата Демократската обнова на Македонија (ДОМ) поднела кривична пријава против фабриката „Макстил“ за загадување на животната средина и природата и за загрозување на животната средина со отпадни материи.

Како што се наведува во партиското соопштение, пријавата се повикува на прекршување на Законот за животна средина (член 138, став (1) за непочитување на рокот 1 април  2014 година за еколошките прилагодувања) и Уставот на РМ (член 43 став 2 кој што гласи: „Секој е должен да ја унапредува и штити животната средина и природата“).

Во текот на денешниот ден ДОМ најави дека ќе поднесе кривична пријава и против фабриката „Југохром“.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести