петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Дома е постресно отколку на работа

Дома е постресно отколку на работа, особено ако сте жена

domakinki

Поврзани вести

И мажите и жените на работа чувствуваат помалку стрес отколку дома, а ефектот е поизразен кај припадничките на понежниот пол кои работат повеќе домашни работи.

Домот често се нарекува оаза и засолниште од стрес, меѓутоа нова студија на американскиот Пен Стејт Универзиет утврдила дека за мнозинстовот луѓе дома им е постресно отколку на работа.

Во студиијата научниците ги мерел нивоата на хормонот за стрес кортизол во крвта на испитаниците од машки и женски пол од сите социјални слоеви па откриле дека по правило луѓето имаат значително пониско ниво на стрес на работа отколку дома.

Мерењата била правени во работни денови и за време на викенди, а потоа испитаниците пополнувале прашалник за тоа како се чувствуваат.

Иако и мажите се под помал стрес на работа, научниците заклучиле дека тој ефект е многу посилен кај жените, бидејќи работа за многу од нив претставува одмор од домашните обврски.

„Иако мажите дома денес работата многу повеќе од порано, жените и понатаму ја презимаат поголемата работа, а самото размислување за тоа предизвикува стрес“, вели Сара Дамаске, која го воделе ова истражување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести