четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Дома јадам чушки, во градинка пиперки

piperki

Поврзани вести

Ова лето децата од градинките од Велес решиле да ги сменат имињата на своите градинки, пишува Дневник. Па наместо, како досега, „Димче Мирчев“ сега се викаат – Чушка, Пиперка, Патлиџан, Домат, Зеленчук и Градина. Децата, едноставно, се инспирирале од својот труд.

Во сите седум градинки во Велес децата годинава имаат свои зеленчукови градини. Децата со помош на своите наставнички и воспитувачи учат за тоа како расте здравата храна. Во секој двор има градина во која деновиве црвенеат домати, висат благи пиперки, мирисаат разни зачински билки. Децата од градинките ги насадија, полеваа, а деновиве уживаат во салатите од своте плодови.

Целиот текст прочитајте го тука.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести