Свет

Доминиканска полиција заплени 454 килограми кокаин

Доминиканска полиција заплени 454 килограми кокаин

Полицијата на Доминиканската Република заплени речиси половина тон кокаин и уапси 12 лица, меѓу кои и полицаец, објави МИА.

Националната агенција за борба против дрогата соопшти дека 454 килограми кокаин се откриени на еден рибарски чамец во западниот дела на земјата.

Портпаролот на Агенцијата, Дарио Медрано истакна дека кокаинот потекнува од Колумбија.

Тој додаде дека кај уапсениот полицаец биле пронајдени 10.000 долари.