вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Донација на чешката Амбасада за Клиниката за детски болести

donaci

Последни вести

На Универзитетската клиника за детски болести денеска беше предадена во употреба донација од Амбасадата на Република Чешка, реализирана преку невладината организација ЛинкАкрос. Вредноста на донацијата која е наменета за Ургентниот центар е 111.475 денари.

Се работи за продолжување на проектот за изградба на Ургентниот центар.

Донацијата се состои од: еден  пулсоксиметар, два вакум централни аспиратори, три инхалатори, еден јонизатор/озонатор прочистувач и две ампули за нивелизација.

Клиниката за Детски болести е неизмерно благодарна за поддршката и помошта која ЛинкАкрос и Чешката амбасада ја даваат во реновирањето на Клиниката и создавање на подобри услови за лекување на најмаладите пациенти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести