среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Донација на системи „капка по капка“ во Лопате и во Чашка

kapka_po_kapkaaa

Последни вести

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, амбасадорот на САД Џес Бејли и заменик-амбасадорката на Швајцарија Катарина Штокер, денеска свечено ќе ги вклучат првите два система „капка по капка“ на полињата со пченка во село Лопате, Кумановско и во село Чашка, Велешко.

Станува збор за проект на УСАИД за експанзија на мали бизниси, со кој ќе биде одбележено проширувањето на иницијативата „Да одгледуваме повеќе пченка“.

Преку оваа иницијатива годинава ќе бидат донирани 160 системи за наводнување капка по капка.

Најчитани вести