вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Доналд Трамп е новиот претседател на САД (ВИДЕО)

Доналд Трамп излезе со победнички говор пред поддржувачите, и најави дека ќе биде претседател на сите Американци.

Tamp

Последни вести

Хилари Клинтон во телефонски разговор му ја честитала победата на Доналд Трамп уште пред да бидат преброени гласовите. Со победата во Висконсин Трамп доби повеќе од 270 гласови во Изборниот колегиум, кои се потребни за победа.

Доналд Трамп излезе со победнички говор пред поддржувачите, и најави дека ќе биде претседател на сите Американци.

„Ние немавме кампања, туку прекрасно движење, кое очекува Владата да му служи на народот. Работејќи заедно, ќе се обидеме да ја направиме Америка повторно голема“, изјави Трамп.

Тој рече дека добил повик од државната секретарка Хилари Клинтон, која вели тој, му честитала нему и на неговото семејство победа. Трамп истакна дека во исто време тој и честитал за кампањата, која таа и нејзиното семсјтво ја воделе изминатиот период.

Трамп најави дека ќе работи на изградба на државата, од инграструктура до економија. Тој и се заблагодари на неговата фамилија за поддршката што му ја дала во текот на целата кампања.

Пред да се појави Трамп, неговиот потпретседател Мајк Пенс рече:

„Ова е историска ноќ. Американскиот народ го избра новиот шампион. Новиот претседател на САД“, рече Мајк Пенс, велејќи дека му е чест да служи како нов потпретсеадтел на САД.

Во изборниот штаб на Хилати Клинтон скаменети лица, солзи, шок и неверување.

hlari-tramp1

Како што јави репортерката на CNN од самото место, ситуацијата се променила само за неколку часа, од еуфорија до гробна тишина.

hlari-tramp

hlari-tramp1

hlari-tramp2

hlari-tramp3

 

tramp

tramp1

tramp2

tramp3

Најчитани вести