четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Доналд Трамп ќе се кандидира за претседател на САД

Милијардерот не е задоволен од политиката што ја води Обама

tramp

Поврзани вести

Американскиот милијардер Доналд Трамп е подготвен да учествува во претседателските избори во САД во 2016 година, пишува рускиот весник „Россискаја газета“.

„Не ја исклучувам можноста да се вклучам во борбата за претседателската функција. И знаете ли зошто? Не сум задоволен од начинот на кој се одвиваат работите во САД“, изјавил Трамп, упатувајќи критики кон политиката на актуелниот шеф на државата, Барак Обама.

„Според мое мислење, Обама не направи доволно за да се стабилизира економијата на САД, а неговата политика за Ирак, Авганистан и Сирија беше несоодветна“, појаснил милијардерот.

Трамп имаше намера да учествува и на претседателските избори во 2012 година, но на крајот ја повлече својата кандидатура со образложение дека не е подготвен да излезе од бизнисот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести