четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Донаторска конференција за поплавите во Србија и БиХ

Сумата што е потребна за санација на штетите е околу 50 милиони евра.

srbija poplavi

Последни вести

Денеска во Брисел ќе се одржи донаторска конференција за настраданите од неодамнешните поплави во Србија и во Босна и Херцеговина. Делегацијата на Србија ќе ја предводи претседателот Томислав Николиќ. Организатори се Франција и Словенија.
Јадранка Јоксимовиќ, министерка задолжена за европски прашања, очекува да се соберат значајни средства кои ќе помогнат за обнова на разрушените области.

 „Очекуваме сите донатори да помогнат да ја надминеме кризата, која за нас е тешка во економска смисла“, посочил Јоксимовиќ.

Таа додаде дека досега во пренамена на средствата од ИПА-фондовите успеа да собере околу 30 милиони евра, а дополнителни 10 се очекуваат во тековната 2014 година.

Сумата што е потребна за санација на штетите е околу 50 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести