четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 7

Донаторска средба за доизградба на првиот летен камп за веронаука

veronauka

Последни вести

Здружението за негување на православни вредности денеска организира донаторска средба за собирање средства за доизградба на летниот камп за веронаука во Бигорскиот скит „Свети Кирил и Методиј“.

Првиот летен камп за веронаука во земјата се наоѓа во подножјето на планината Дешат, над селото Битуше, а се гради по иницијатива на игуменот на Бигорската обител, Архимандрит Партениј.

На донаторската средба свое излагање ќе има сестринството од манастирот Св. Георгиј Победоносец – Рајчица, а ќе бидат презентирани и првите резултати од досегашната работа со најмладите.

Донаторската манифестација ќе се одржи во хотел Континентал со почеток во 16 часот.

Најчитани вести