среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Донесени измените и дополнувањата на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

sobranie

Последни вести

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 82 седница со 56 гласови „за“, еден „воздржан“ и 17 „против“, како и 11 гласови „за“, еден „воздржан“ и четири „против“ од припадниците на помалите етнички заедници го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги.

Измените и дополнувањата на Законот, како што рече министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски се усогласени со еснафските здруженија на новинарите и со нив се изземаат интернет порталите од оваа легислатива.

Појасни дека со измените се предвидува Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги административен надзор да има само врз печатените медиуми и тоа врз три одредби: за импресум, за заштита на малолетни лица од порнографски содржини и за јавност при работењето.

Во членот 48 кој се однесува на посебните забрани во Законот за аудио-визуелни медиумски услуги, како што истакна министерот, со Предлог законот се додава нов став во кој се вели дека секое ограничување на содржините во медиумите треба да биде во согласност со праксата на Европскиот суд за човекови права.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести