петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Донесени измените на Законот за јавни патишта

Измените и доплнувањата на Законот за јавни патишта беа донесени едногласно со 47 гласа „за“, а измените и дополнувањата на Законот за вработувањето и осигурување во случај на невработеност, исто така, едногласно, но со 58 гласа „за“.

sobranie

Поврзани вести

Собранието на Република Македонија во денешниот дел од работата по дневниот ред на 85-тата седница ги донесе измените и дополнувањата на Законот за јавните патишта и на Законот за вработувањето и осигурување во случај на невработеност.

Измените и доплнувањата на Законот за јавни патишта беа донесени едногласно со 47 гласа „за“, а измените и дополнувањата на Законот за вработувањето и осигурување во случај на невработеност, исто така, едногласно, но со 58 гласа „за“.

Панче Орцев од СДСМ рече дека Дополнетиот предлог закон за изменување и дополнување на Законот за јавни патишта тешко ќе се имплементира и ќе направи збрка наместо да ги расчистува ситуациите.

„Нема ништо да реши и единствено брцнува во џебовите на граѓаните кои плаќаат во сметката за регистрација нивното возило да биде отстрането доколу остане во дефект. Сега за тоа ќе треба да плаќаат два пати доколку остане во дефект на пат кој е од локално или општинско значење,“  рече Орцев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести