сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Дописникот на „Вашингтон пост“ останува во затвор во Иран

download (3)

Последни вести

Техеран ја ослободи иранската новинарка Јегене Салехи на основа на кауција, но не и нејзиниот сопруг Џејсон Ризаијан, дописник на „Вашингтон пост“.

Салехи работи за „Национал“, весник на англиски јазик кој излегува во Обединетите Арапски Емирати.

Таа била притворена повеќе од 2 месеци и тоа без никакво обвинение.

Нејзиниот сопруг, пак има двојно државјанство, американско и иранско.

Комитетот за заштита на новинарите соопшти дека во Иран затворени се околу 35 новинари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести