понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Дополнителна воена обука за руските резервисти

VOJ1

Поврзани вести

Руски резервисти во сите воени окрузи од август до октомври ќе мора да спроведат воени вежби, на кои ќе имаат и дополнителна обука, соопшти денеска МО на Русија.

„Голем број граѓани ќе бидат повикани на воени вежби, каде ќе имаат обука по специјалноста, во зависност од родот на војската во кој служеле“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека воена обука ќе имаат во родот врски, артилерија, инженерија, авто-единици, погранична флота, единици за материјално и техничко опслужување и тоа директно во касарните. МО наведува дека посебно внимание ќе биде посветено на обука со ракување со ново оружје како и нова и специјална техника. Воените вежби ќе се спроведат по Указот на претседателот Владимир Путин од 27 јуни оваа година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести