петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Дополнителни субвенции за пченица

hitportal-pcenica_20134916119-630x425

Последни вести

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство најавува дополнителна субвенција за пченицата. За висината на поддршката и деталите ќе информира ресрниот министер Михаил Цветков на денешната прес-конференција.

До 31 јули годинава се ожнеани околу 82.210 хектари пченица или 87 отсто од површините. Остварениот просечен принос достигнува до 3,5 тони на хектар и доколку се задржи на ова ниво, се очекува производство од 330.000 тони, што претставува зголемување за околу 20 отсто или 53.000 тони во споредба со минатата година.

До почетокот на август, според ресорното министерство, се откупени околу 75.000 тони или 66 проценти од вкупните лански количини, што е зголемување за околу шест отсто во споредба со истиот период минатата година, кога биле откупени 70.000 тони.

Просечна откупна цена на меркантилната пченица од реколтата 2014 за јули изнесува 10,74 денари за килограм.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести