среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Доселенички бум во Германија

Во 2012 година во државата се преселиле 400.000 луѓе. Така Германија се најде и пред традиционалните и класични доселенички држави, како Канада или Австралија.

ger

Поврзани вести

Според студијата  на Организацијата за економска соработка и развој ОЕЦД, Германија е на второто место, по Америка, како најпосакувана  дестинација за преселба. Во 2012 година  во државата се преселиле  400.000 луѓе. Така Германија се најде и пред традиционалните и класични доселенички држави, како Канада или Австралија.

Германските медиуми пишуваат дека без претерување може да се зборува за доселенички бум во земјата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести