сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Доволни се 12 минути да знаете дали некој ви се допаѓа или не

par

Поврзани вести

Студијата спроведена во Велика Британија, а во која учевствувале 2000 лица докажала дека само десетина минути се доволни за да ги согледале клучните елементи на привлечност и да донесете одлука „за“ или „против“.

За тоа зборуваат колку го гледате право во очи, колку се смеете, начинот на кој зборувате и како сте облечени.

Сите овие фактори учевствуваат во одлуката дали ќе има втор состанок или не. Тоа значи дека имате многу ограничено време за да оставите добар впечаток. Но, стручњаците советуваат да не манипулирате со овие фактори. Неконтролираното смеење на сите негови шеги не е решение и нема да ве одведе на втор состанок.

Но сепак чекорите за оставање на добар прв впечаток се едноставни. Гледајте го право во очи, смешкајте се и слушајте што личноста зборува. Не поставувајте премногу прашања, за состанокот да не се претвори во истрага и држете се подалеку од „шкакливи“ теми како што се поранешни, политика и секс.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести