петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 55

Дожд, грмежи и ветер за претстојните празници

Какво време не' очекува викендов?

Последни вести

За велигденските и првомајските празници подрачјето на Македонија се очекува да биде под влијание на влажни и нестабилни воздушни маси од Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на места проследени со грмежи и со засилување на ветерот. Локално се очекуваат обилни врнежи.

Како што информира Управата за хидрометеоролошки работи, времето денеска е сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен и југозападен правец, кој во западните делови повремено ќе се засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до 23 степени. УВ-индексот ќе има вредност седум.

Во петок и сабота во Македонија ќе има извесно зголемување на облачноста и локални  врнежи од дожд, а на места и со појава на грмежи.

Најчитани вести