четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Дожд на повеќе патни правци

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по претежно влажни коловози.

vlazni

Поврзани вести

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани и застои, по претежно влажни коловози.

Како што информираат од АМСМ, слаб дожд врне во Гостивар, на Стража, Маврово, Охрид, Струга, Ресен, Крушево, Кичево, Буково, Пресека и Железнец. Магла со видливост до 100 метри има на патниот правец Демир Капија – Удово.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово – Стража, Демир Капија – Удово и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Најчитани вести