Македонија

Променливо облачно со локален дожд и температура до 21 степен

Променливо облачно со локален дожд и температура до 21 степен

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремени локални врнежи од дожд, особено попладне и во југозападните делови. Ќе дува умерен повремено засилен северозападен ветер кој повеќе ќе биде изразен долж Поврдарието.

Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од 14 до 21 степен.

Во Скопје слично време, променливо облачно и посвежо, попладне со повремен дожд и со умерен повремено засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до седум, а дневната ќе се искачи до 18 степени.

Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 5.

И во понеделник времето ќе биде променливо облачно и посвежо со услови за слаб локален дожд во источните делови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 12 до 19 степени.

Од вторник ќе настапи период на стабилно време со пораст на дневната температура. Во четврток попладне ќе има услови за краткотраен пороен дожд.