среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Дождот го зголеми водостојот на реката Луда Мара

Пороен дожд во Кавадарци врнеше и во попладневните часови со што водниот талог дополнително се зголеми. Агроекспертите велат дека овој дожд е добредојден за есенските посеви.

луда-мара-1-520x320

Последни вести

Ноќеска во кавадаречко имаше интензивни врнежи од дожд. Според податоците добиени од метеоролошката станица лоцирана кај СОУ „Ќиро Спанџов Брко“ ноќеска за само 8 часа наврнале 41 литар на метар квадратен дожд.

Интензивниот дожд  утринава го зголеми водостојот на реката Луда Мара, но нема никаква опасност од нејзиноизлевање. 

Пороен дожд во Кавадарци врнеше и во попладневните часови со што водниот талог дополнително се зголеми.  Агроекспертите велат дека овој дожд е добредојден за есенските посеви.

Според прогнозата на синоптичарите утре не се очекуваат врнежи од дожд. Ќе имаме сончево време со умерена облачност и умерен до засилен северен ветер, особено изразен долж Повардарието.

Од утре поради  продор на студена воздушна маса во Македонија се очекува и пад на утринските и дневните температури. Максималнта дневна ќе достигне до 12 степени.

Најчитани вести