понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Дождот и радост и грижа за земјоделците

zemjodelciiii

Поврзани вести

Сто и четириесет литри на метар квадратен наврна дожд во Пелагонија изминативе денови, нешто што земјоделците го сметаат за благодет и радост за есенските посеви.

Вељо Тантаров од Сојузот на земјоделци вели ќе имаме богата и родна година како никогаш досега но треба земјоделците после дождот да излезат по нивите и да контролираат од болести и штетници.

Во планот за плодна година со големи очекувања околу приносите, Татнтаров истакна дека на ред е планот за токупот.

Со досегашниот министер за земјоделие Димовски одржале средба околу преговорите со мелничарите за начинот на откупот на пченицата, рече Тантаров.

Грижата пак од големите дождови е заради пролетните посеви.

Пролетната седиба е прекината и не се посадени пченките и другите култури иако стручњаците велат дека седибата може до крајот на мај да се спроведе сепак ќе има проблеми во фазата на зреење и прибирање вели Тантаров.

Молитвите на земјоделците од сега натаму ќе бидат дождот да престане, велат од Сојузот на земјоделци.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести