вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Дождот поплави оризови полиња и други земјоделски површини

Во општина Кочани излеана е Злетовска река кај селото Ново Селани и поплавени се оризови полиња. Во Штип по барање на општината доставени се 1000 вреќи за песок заради изградба на заштитен насип на бунарите кај реката Брегалница.

oriz

Поврзани вести

Поради врнежите од дожд поплавени се земјоделски површини во Куманово и Кочани, а во Штип, Радовиш и во Крива Паланка нивото на реките се приближува до критично ниво и не е исклучено нивно излевање ако дождовите добијат на интензитет.

 Според информациите на Дирекцијата, во општина Куманово дошло до подигнување на нивото и излевање на реката Кумановка кај селото Доброшане при што се поплавени 20 хектари земјоделска површина, додека кај селото Довезенце излеана е Крива Река и поплавени се 10 хектари.

 Во општина Кочани излеана е Злетовска река кај селото Ново Селани и поплавени се оризови полиња. Во Штип по барање на општината доставени се 1000 вреќи за песок заради изградба на заштитен насип на бунарите кај реката Брегалница.

 Покачено ниво на реките и водотеците во општина Радовиш, како и нивото на реките Крива река и Дувачка во Крива Планка но зесега таму нема излевање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести