четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Доживотен затвор за напаѓачите на Малала Јусуфзаи од Пакистан

malala-yousafzai-ftr

Последни вести

Судот во Пакистан денеска осуди десет талибанци на доживотна казна затвор поради вооружен напад на активистката Малала Јусуфзаи.

Малала, која во конзервативните делови на Пакистан повика на правото на жените на образование, во октомрви 2012 година беше погодена со куршум во глава додека влегувала во училишен автобус по крајот на часовите. Во нападот се повредени уште две девојчиња, пренесува Танјуг.

Откако успешно закрепна, Малала започна кампања за едукација на девојчињата во Пакистан, а минатата година стана најмладиот добитник на Нобелова награда за мир.

Најчитани вести