недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Доживотна суспензија за боксерот кој го претепа судијата

bokser-500

Последни вести

Меѓународната аматерска боксерска федерација (АИБА) доживотно го суспендира хрватскиот боксер Видо Лончар.

– АИБА има нула толеранција за вакво однесување, изјави претседателот на таа организација Чинг-Куо Ву.

Лончар во понеделникот на Европското првенство во Загреб го нокаутира судијата кој трипати му броеше на Хрватот и во втората рунда го прекина мечот доделувајќи ја победата на Литванецот Алгирдас Банулис.

Младиот хрватски боксер со неколку удари на судијата му нанесе тешки телесни повреди и поради тоа заврши во притвор, а експресна доживотна суспензија доби и од Хрватскиот боксерски сојуз.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести