вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Доживотна затворска казна за напаѓачите на Малала Јусуфзаи

malula

Последни вести

Десет Талибанци добија доживотна казна затвор откако Судот во Пакистан донесе одлука дека се виновни за вооружениот напад на активистката Малала Јусуфзаи.

Малала, која во конзервативните делови на Пакистан повика на правото на жените на образование, во октомрви 2012 година беше погодена со куршум во глава додека влегувала во училишен автобус по крајот на часовите. Во нападот се повредени уште две девојчиња, пренесува Танјуг.

Откако успешно закрепна, Малала започна кампања за едукација на девојчињата во Пакистан, а минатата година стана најмладиот добитник на Нобелова награда за мир

 

Најчитани вести