сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 21

Доживотна казна затвор за убијците на Ана Политковскаја

ana-politkovskaja

Последни вести

Доживотна казна затвор за убијците на руската новинарка Ана Политковскаја. Затворски казни од 12 до 20 години добија другите тројца во процесот, што се одржа минатиот месец.

Судот го прогласи за виновен, првообвинетиот Рустам Мухамедов за кого обвинителството утврди дека тој пукал и ја убил Политковскаја. Неговиот чичко, Лом-Али Гајтукаев кој е прогласен за виновен како организатор на заговорот за убиство, исто така е осуден на доживотен затвор.

Меѓу тројцата, осудени во процесот, за помагање и учество во убиството, двајца се браќа на првообвинетиот Мухамедов. Политковскаја (48) беше убиена во 2006 година, во лифтот на станбената зграда каде живееше. Таа беше новинар-истражувач на весникот „Новаја Газета“ и важеше за најостриот критичар на војната што ја водеја руските власти во Чеченија.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести