недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ДПА нема да гласа за новата Влада, но ќе биде конструктивна опозиција

Ова Влада не е нова, туку е продолжување на старите политики, политики на регрес, на дискриминација и блокирање на процесот на евроинтеграција. ДУИ се повикува на политички легитимитет поради бројот на освоени гласови, кои се добиени со закани и уценувања, рече Орхан Ибраими

orhan

Последни вести

Пратеникот Орхан Ибраими, од ДПА, на денешната Седница за избор на новата Влада, посочи дека владејачката коалиција работи против интересите на Албанците.Тој истакна дека ДПА ќе гласа против составот на новата Влада, но дека ќе ја поддржи нејзината платформа која се однесува на евроинтеграциите и на реализирањето на правата на Албанците во Македонија. 

„Ова Влада не е нова, туку е продолжување на старите политики, политики на регрес, на дискриминација и блокирање на процесот на евроинтеграција. ДУИ се повикува на политички легитимитет поради бројот на освоени гласови,  кои се добиени со закани и уценувања“, рече Ибраими кој најави дека ДПА ќе биде конструктивна опозиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести