недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ДПСМ со поддршка за големиот народен собир „За подобра Македонија“

2400Demokratska_Partija_na_

Последни вести

Демократската партија на Србите во Македонија (ДПСМ) ќе го поддрши големиот народен собир што под мотото „Македонија силна“ што ќе се одржи вечерва пред Собранието на Република Македонија, во организација на ВМРО-ДПМНЕ и партиите од владеачката коалиција “За подобра Македонија“.

– После само една година од убедливата победа на редовните парламентарни избори на коалицијата „За подобра Македонија“ се реализира сценарио за дестабилизација на Република Маскедонија кое се зканува да го загрози не само мирот и стабилноста туку и економската сигурност на граѓаните. Од тие, но и од многу други причини ДПСМ ги поканува сите свои членови и симпатизери да се приклучат на големиот народен собир во Скопје, каде јасно ќе соопштиме дека се спротивставуваме на сите црни сценарија за политичка дестабилизација и економско назадување, се вели во соопштението од партијата во кое се повикува членството да ги понесе и нивните национални обележја

Најчитани вести